Konzervatívne možnosti pre bolesti kolena

Pokiaľ ide o kolená, tak podľa niektorých najnovších výskumov je pravdepodobne najlepšie zvážiť konzervatívne možnosti pred operáciou. Samozrejme je dôležité, aby ste pred akýmkoľvek rozhodnutím o svojom zdraví boli informovaní o potenciálnych prínosoch a rizikách každej liečby.

Existuje množstvo rôznych štruktúr v kolene, ktoré vytvárajú bolesť (vrátane krížových väzov, kolaterálnych väzov, menisku, svalových šliach, burzy atď.) ako sa to dočítate aj na https://www.klbovebolesti.sk/bolest-kolena/. Pred liečbou je prvým krokom vždy určenie diagnózy v závislosti od typu zranenia, odporúčaná liečba sa môže líšiť. Vo svojom okolí skúste nájsť chiropraktika alebo iného odborníka na pohybový systém.

Konzervatívne možnosti:

Chiropraktická starostlivosť: Chiropraktici sú odborníci na biomechaniku, ktorí dokážu nielen stanoviť diagnózu, ale tiež poskytnúť konzervatívne formy liečby. Cieľom je tu obnoviť mechanickú rovnováhu / usporiadanie vo vašom tele tak, že žiadna oblasť nebude preťažená, čím sa zmierni bolesť bez liekov, zlepší sa funkčnosť a zrýchli sa prirodzená schopnosť tela – hojenie.

Metódy na zmiernenie bolesti: Elektrická stimulácia a akupunktúra sú skvelou voľbou pre zmiernenie bolesti kolena bez použitia liekov. Sú obzvlášť užitočné počas akútnej fázy zotavenia, keď zvyčajne cítite značnú bolesť a zápal. V závislosti od stavu môže pomôcť i ľad či teplo.

Cielená rehabilitácia: Po akútnej fáze sa stáva dôležitou rehabilitácia. Optimálne fungovanie kolena si vyžaduje svalovú rovnováhu a tak flexibilitu, ako i stabilitu. Rehabilitácia zahŕňa posilňovanie svalstva, ktoré je relatívne dlhé/slabé a naťahovania svalov, ktoré sú relatívne stuhnuté/silné.

Terapia mäkkých tkanív: Terapia mäkkých tkanív môže rozložiť jazvy a zrasty z poranení, ktoré môžu v opačnom prípade ohroziť normálny rozsah pohybu a funkčnosti. Taktiež dočasne zvyšuje cirkuláciu v oblasti, aby sa zlepšilo hojenie.

Upravenie aktivity: Niekedy priveľa aktivity, alebo jej nedostatok, či jej nesprávne vykonávanie môže mať za následok zhoršenie príznakov. Okrem toho, niektoré typy aktivít nie sú bezpečné pre vaše kolená (ako napr. športy s vysokým dopadom či aktivity na nerovnom teréne). Pri tom všetkom je potrebné určité množstvo aktivity, pretože vďaka pohybu môžu tekutiny prechádzať cez kĺby, prenášajúc živiny a odstraňujúc metabolický odpad. Jednou z najlepších činností pre osteoartrózu je napr. pohybové cvičenie s nízkym rozsahom dopadu (ako napr. plávanie).

Vlastné ortopedické pomôcky: Ortotiká sú špeciálne vložky do vašich topánok. Ortotiká na mieru sú špeciálne skonštruované tak, aby napravili rozloženie vašich chodidiel a zlepšili absorpciu nárazov, čím sú menej namáhané vaše kĺby. Keďže kolená sú funkčne spojené s chodidlami, zlé rozloženie chodidiel môže spôsobiť alebo prispieť k bolesti kolena (alebo bolesti v pohybovom ústrojenstve). Spoločným faktorom, ktorý prispieva k poškodeniu kolena, je pretočenie (overpronation). Pretočenie spôsobuje pokles pozdĺžnej klenby, čo vedie k vnútornému prekrúteniu kolena (vytvárajúc viac napätia na MCL a mediálny meniskus a kompresiu bočného priestoru kolenného kĺbu). Po určitom čase môže toto suboptimálne zaťaženie spôsobiť bolesť alebo zranenie.

Vhodná obuv: Vyberte si obuv, ktoré je vhodná pre aktivitu a poskytuje podporu, stabilitu a absorpciu nárazov.

Ideálna telesná hmotnosť: Ak máte a nadváhu a dosiahnete svoju optimálnu telesnú hmotnosť, zníži sa tým pretlačovanie kolien i ostatných kĺbov vo vašom tele a znížite riziko osteoartrózy.

Kolenná ortéza alebo kinetická páska: Pomocou kolennej ortézy či kinetickej pásky pri vykonávaní činností poskytnete kolenu pasívnu podporu a proprioceptivnú spätnú väzbu. Pri poraneniach s poškodením väzív sa často objavuje strata zmyslu polohy kĺbu (propriocepcia) v dôsledku poškodenia nervových zakončení. To môže byť znamením budúcich zranení. Kinetické pásky poskytujú väčšiu stimuláciu kožných receptorov, čím sa zvyšuje povedomie o polohe kĺbov.

Glukozamínové doplnky: Glukozamín je prirodzenou látkou tvoriacou sa v tele, ktorá podporuje zdravie kĺbovej chrupavky.

Protizápalová strava: Každé jedlo sa metabolizuje rozličným spôsobom, niektoré podporuje zápal, iné ho znižuje. Ak budete konzumovať protizápalovú stravu, rýchlejšie sa tak zbavíte nadmerného zápalu a prirodzene zmiernite bolesť.

Trpezlivosť: V závislosti od povahy a závažnosti problému, môže trvať niekoľko týždňov alebo dokonca až rok, kým dosiahnete maximálne zotavenie.

Zdroj: https://www.medicinenet.com/knee_pain_facts/article.htm

8 Spôsobov ako vyliečiť kŕčové žily nelekárskymi metódami

Hladké nohyAk máte obavy s odstránenie varixov prostredníctvom operácie, nebojte sa. Existuje niekoľko spôsobov ako vyliečiť kŕčové žily bez použitia medicínskych metód. Čím ďalej tým viac sa hľadajú spôsoby ako udržiavať naše telo zdravé. Rôzni doktori a vedci objavujú nové spôsoby prirodzenej a nelekárskej liečby mnohých ochorení.

Avšak, nelekárske liečebné postupy sú efektívnejšie pri liečbe menších varixov. Medzi tieto liečby patrí:

1) Akupunktúra a akupresúra

2) Aromaterapia

3) Hydroterapia

4) Kompresívne pančuchy

5) Masáž

6) Cvičenie

7) Zdravá strava

8) Vitamíny

Tieto metódy tiež fungujú ako prevencia pred kŕčovými žilami, viď nakrcovezily.

Akupunktúra a akupresúra

Sú efektívne, no iba na vzhľad vašich žíl. Obe tieto procedúry vám pomôžu od ich zhoršenia, no nanešťastie vám nepomôžu pri úplnom odstránení.

Aromaterapia

Toto je výborná voľba medzi prírodnými liečebnými metódami kŕčových žíl, nakoľko olej môže pomôcť pri opuchoch spojenými s kŕčovými žilami. Masírovanie oblasti postihnutých žíl určitým druhom olejčeka, vám pomôže zmenšiť ako veľkosť žily, tak aj opuchu.

Hydroterapia

Striedanie horúcej a studenej vodu v kúpeli vám pomôže pri cirkulácii krvi. Toto je ďalšia z najlepších prírodných liečebných metód kŕčových žíl. Poškodené žily sú bežne spojené so zlou cirkuláciou krvi. Taktiež táto liečba je jednoduchá a dá sa vykonať v pohodlí domova.

Kompresívne pančuchy

PančuchyPre človeka trpiaceho dočasnými kŕčovými žilami, hlavne pri tehotenstve, kompresívne pančuchy sú skvelou voľbou ak sa jedná o nelekársku liečbu. Tiež je to skvelá voľba pre niekoho kto trpí kŕčovými žilami iba mierne.

Tieto pančuchy môže doktor predpísať pacientom trpiacim vážnymi a bolestivými kŕčovými žilami. Pančuchy možno dostať v zdravotníckych potrebách alebo v lekárni s plným sortimentom. Cena sa pohybuje v rozmedzí 50 € – 100 € , záleží na veľkosti a prevedení.

Pančuchy sa stiahnu najviac v oblasti členku a postupne vytvárajú menší tlak ako sú natiahnuté cez koleno k stehnu. Vďaka tomu krv preteká prirodzeným spôsobom napriek poškodeným žilám. Tieto pančuchy nie sú večné, mali by sa vymeniť po niekoľkých mesiacoch bežného používania.

Masáž

Existuje niekoľko druhov masáži liečiacich kŕčové žily. Masáž funguje naozaj skvele, pretože zjemňuje pokožku a to predchádza zhoršeniu varixov.

Aj keď už trpíte kŕčovými žilami, masáž môže robiť zázraky. Pomôže vám sa zbaviť miernych varixov na vašej pokožke.

Cvičenie

Najdôležitejšia súčasť nelekárskych liečebných postupov je cvičenie. V skutočnosti, cvičenie je zásadné pri udržiavaní zdravého a vyrovnaného tela. Vďaka cvičeniu bude vaša krv prúdiť tak ako má, a to nesmierne pomáha obehovej sústave. Okrem aerobických cvičení, yoga sa tiež považuje za dôležité cvičenie  pri liečbe kŕčových žíl.

Zdravá strava

Pri všetkom spojenom so zdravým, má strava jednu z najdôležitejších rolí, to platí aj pre kŕčové žily. Uistite sa, že prijímate množstvo vlákniny, vitamínov A, B, C a E, taktiež nezabúdajte aj na zinok. No toto je iba niekoľko základných zložiek pri liečbe varixov.

Dodržiavaním zdravého životného štýlu tiež predídete vyvinutiu kŕčových žíl. Vždy dodržiavajte zdravú stravu, ktorá podporí zdravie celého tela.

Vitamíny

Vitamíny sú dôležitou súčasťou liečby a prevencie kŕčových žíl. Sú efektívnejšie ak sú spojené s iným druhom liečby, ako napríklad: kompresívnymi pančuchami. Aj keď, prírodné doplnky stravy zriedka majú neželané účinky, hlavne tie vyrábané masovo. Niektoré z nich zle reagujú s inými liečivami. Takže, ak sa rozhodnete pre operačné odstránenie kŕčových žíl, dajte vedieť vášmu doktorovi ak užívate nejaké doplnky stravy.

Najdôležitejšie vitamíny na varixy by sa mali brať pravidelne. Medzi ne patria: vitamín A, C, E, B6 a K. Navyše, mali by ste prijímať bioflavonoidy a vlákninu, nakoľko sú tiež dôležité pri celkovom zdraví. Efektívnosť jednotlivých riešení nájdete v tejto tabuľke.

Ak máte strach z operačného odstránenia kŕčových žíl, neobávajte sa. Existuje mnoho nelekárskych a prírodných postupov ako sa zbaviť varixov.

Pleseň na nechtoch a nohách (Tinea Pedis)

Chodidlá na kúpaliskuMykóza nôh je kožná infekcia zapríčinená hubami. Liečba antimykotickými masťami zvyčajne funguje skvele. Nižšie uvedené tipy vám pomôžu ako prevencia pred opätovným návratom atletickej nohy, ak už ste ju raz vyliečili.

Kto trpí mykózou nechtov a nôh a ako je možné ju dostať?

Mykóza nechtov nôh je, citujúc definíciu z https://www.plesen-na-nohach.sk/plesen-na-nechtoch/, hubová infekcia pokožky na chodidlách. Je veľmi bežná – trpí ňou jeden zo štyroch ľudí. Hubové zárodky sa väčšinou objavujú na ľudskej pokožke v malom množstve na kde zvyčajne neškodia. Avšak, pri správnych podmienkach,  môžu napadnúť pokožku, rozmnožiť sa a zapríčiniť infekciu. Najlepšie sa hubám darí v teplých, vlhkých a nevetraných oblastiach pokožky, hlavne priestor medzi prstami.

U hocikoho sa môže vyvinúť pleseň na nohách. No väčšinou je to bežnejšie u ľudí, ktorí sa viac potia alebo nosia ponožky a topánky, v ktorých sa chodidlo potí. Pleseň sa tiež môže preniesť z človeka na človeka. Napríklad takáto situácia môže nastať vo verejných sprchách pre atlétov alebo plavcov. Malá vločka infikovanej kože človeka trpiaceho mykózou môže odpadnúť, zatiaľ čo sa sprchuje. Potom ju môže pošliapať iný človek, u ktorého sa neskôr vyvinie infekcia. Ak sa raz vyvinie malá škvrna infekcie, väčšinou sa rozšíri po pokožke.

Aké sú symptómy plesne na nohách a nechtoch?

Pokožka medzi malíčkom na nohe má tendenciu byť infikovaná ako prvá. Vyvinie sa svrbivá vyrážka, ktorá sa začne šúpať. Pokožka môže popraskať a začne pobolievať. Môžu sa objaviť veľké praskliny medzi prstami, ktoré sú veľmi bolestivé. Malé vločky infikovanej kože môžu odpadať. Vyrážka sa môže postupne rozšíriť pozdĺž prstov ak sa nezačne liečiť. V nejakých prípadoch sa rozšíri aj na spodok chodidla. Výnimočne, infekcia zapríčiní odlupujúcu sa vyrážku na celom spodku chodila a jeho bokoch. V iných prípadoch to vyvolá pľuzgierovú vyrážku na spodnej časti chodidla.

Je pleseň na nohách vážna?

Nechty nôhZvyčajne nie. Väčšina ľudí vylieči svoje svrbivé prsty ešte predtým ako sa to rozšíri. Niekedy sa infekcia rozšíri na pokožke v iných častiach tela. Sú to väčšinou vlhké a nevetrané časti pokožky, hlavne slabiny. Huby sa zvyčajne nerozvinú hlbšie do pokožky. Avšak, iné zárodky (baktérie) môžu vojsť cez praskliny kože neliečenej mykózy.  To môže občas zapríčiniť vážnejšiu infekciu chodidla alebo nohy.

Infekcia sa niekedy rozšíri na nechtoch. Pozrite sa na možné dôsledky https://www.prevention.com/health/6-natural-ways-to-deal-with-nail-fungus. To sa ale dá liečiť. Avšak, zaberie to niekoľko týždňov užívanie antimykotických tabliet k vyčisteniu infekcie z nechtov. Preto je najlepšie liečiť atletickú nohu hneď ako sa objavia symptómy.

Aká je liečba plesne na nohách?

Môžete si kúpiť lokálne antimykotické liečivo z lekárne alebo ho dostať na predpis. Lokálne znamená, že sa aplikuje priamo na postihnutú oblasť, na pokožku chodidla. Je niekoľko druhov a značiek – napríklad: terbinafine, clotrimazole, econazole, ketoconazole miconazole. Sú to zvyčajne krémy, no môžu to byť aj spreje, kvapaliny alebo púdre. Tieto liečivá sú dobré na odstránenie hubových infekcií kože. Neexistuje jasný dôkaz, ktorý je lepší. Pre deti sú najlepšie clotrimazole, econazole alebo miconazole. Iné možnosti sú kyselina undecylenová (Mycota®) alebo tolnaftate, ktorý je dostupný iba bez lekárskeho predpisu.

Aplikujete ich tak dlho ako sa odporúča.  Rôzne liečivá sa líšia, takže čítajte príbalový leták pozorne. Aj keď sa vyrážka bude zdať, že zmizla rýchlo, musíte aplikovať liečivo ešte 1-2 týždne po tom, ako vyrážka zmizne. Je to na úplné vyčistenie húb z pokožky a je to prevencia pred opätovným návratom vyrážky.

 • Clotrimazole: aplikujete 2-3 krát za deň po dobu aspoň 4 týždňov.
 • Miconazole: aplikujte 2 krát denne, pokračujte s aplikáciou 10 dní po tom čo vyrážka zmizla.
 • Econazole: Aplikujete 2 krát denne pokiaľ sa pokožka nevráti do normálu
 • Ketoconazole: Aplikujte 2 krát denne po dobu 7 týždňov. Pokračujte ešte niekoľko dní. Nevhodné pre deti.
 • Terbinafine: Aplikujte 1 alebo 2 krát za deň po dobu siedmich dní. Nevhodné pre deti.
 • Undecenoic acid: Aplikujte 2 krát za deň a pokračujte týždeň po tom, čo sa pokožka vráti do normálu.

Pre pokožku, ktorá je hlavne zapálená, môže doktor predpísať antimykotický krém kombinovaný s jemným steroidovým krémom. To sa zvyčajne nebude používať viac ako 7 dní. Potom možno nejaký čas budete musieť pokračovať s antimykotickým krémom individuálne. Steroidy zredukujú zápal a uľahčia od svrbenia a začervenania. Avšak, steroidy nezabíjajú huby, a preto by sa steroidový krém nemal používať samostatne.

Tabletky proti infekciiAntimykotické tablety sa niekedy predpisujú dospelým ľuďom, ktorým nepomohol krém alebo ak je zápal vážny. Tablety sa tiež užívajú v niektorých prípadoch, kedy je infekcia na mnohých miestach okrem prstov na nohách. Tablety zvyknú obsahovať terbinafine, griseofulvin, alebo itraconazole.

Nie všetky liečby sú vhodné pre každého. Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčiace a ľudia s chorobou pečene nie sú vhodní na užívanie antimykotických tabliet. Deťom sa tiež väčšinou nepredpisujú antimykotické tablety.

Ak trpíte atletickou nohou nemusíte sa zdržiavať ďalej od roboty, školy alebo športov. Avšak, v spoločných prezliekarňach skúste mať chodidlá skryté, pokiaľ vyrážka neustúpi. Taktiež sa snažte si neškrabať postihnutú pokožku, nakoľko sa tak môže rozšíriť infekcia.

Ako sa vyhnúť plesni na nohách?

 • Udržujte nohy suché. Huby zapríčiňujúce pleseň na nechtoch a nohách milujú teplo a vlhko
 • Vyhnite sa používaniu spoločného uteráku a spoločným kúpeľom
 • Umývajte si ponožky a obuv pravidelne
 • Používajte antimykotické spreje

Ak je to nevyhnutné alebo sa cítite zle, navštívte doktora

Nasledujúce tipy vám poradia ako predísť opakovanému návratu plesne

 • Denne si umývajte nohy a dôkladne si vysušte priestor medzi prstami. To je možno najdôležitejšie. Ľudia si zvyknú navliekať ponožky, aj keď chodidlá nie sú dostatočne suché. Vlhká pokožka medzi prstami je potom ideálne miesto pre huby.
 • Nepožičiavajte si uteráky v spoločných prezliekarňach. Umývajte si uterák pravidelne.
 • Denne si meňte ponožky. Huby sa môžu rozmnožiť na vločkách kože neumytých ponožiek. Bavlnené ponožky a kožená obuv sú pravdepodobne lepšie ako nylonové ponožky a plastická obuv, ktorá zvyšuje potenie.
 • Ideálne, striedajte obuv každé 2-3 dni, aby sa po nosení dostatočne vysušila.
 • Ideálne noste žabky alebo plastické šľapky vo verejných prezliekarňach alebo sprchách. To predíde kontaktu vašich chodidiel s podlahou, na ktorej sa môžu nachádzať vločky pokožky iných ľudí.
 • Ideálne, ak ste doma, majte vyzuté ponožky a topánky tak dlho ako je len možné, aby sa vzduch dostal na vaše chodidlá. Avšak, to môže byť pre niekoho nepraktické.

Ak sa pleseň na nechtoch a nohách vracia naspäť, mali by ste byť schopný tomu predísť pravidelným používaním jedného z antimykotických sprejov alebo krémov.

Porozumenie čo vlastne sú haluxy

Nohy na skalePre niektorých ľudí sú haluxy zničujúca a oslabujúca zdravotná ťažkosť. Dobrou správou je, že je to bežný problém a je niekoľko spôsobov ako to prekonať. Tento stav je iba krátkodobý, hlavne ak k nemu pristupujete s náležitou starostlivosťou. Pri vybočenom palci sa postihnuté miesto zväčšuje. Zvyčajne sa objavuje na vnútornej časti kĺbu, na spodku palca nohy. Čo je to? Prečo sa to deje práve vám? Čo s tým môžete urobiť?

Čo je to?

Vybočený palec je deformita chodidla, v medicíne označovaná ako Hallux valgus. Touto deformitou sa zaoberá halluxvalgus.sk. Je to vysoko bolestivý zdravotný problém, ktorý obmedzuje pohyblivosť chodidla. Jednoducho to zahŕňa kĺb palca na nohe. V bežnom poňatí je to čiastočné alebo úplné narušenie kĺbu pod prstom. Je to hlavne známe ako neprirodzený rast, no v skutočnosti nejde ani neprirodzený rast kosti ani o nádor. Pomalé vykĺbenie kĺbu zapríčiňuje neprirodzenú funkciu čo má za následok šikmosť palca na jednu stranu. Hociktorý kĺb v našom tele ak je vykĺbený, či už čiastočne alebo úplne, nemôže fungovať normálne a zapríčiňuje bolesť.

Kĺb palca sa postupne pohybuje mimo svojich hraníc čo má za následok nesmiernu bolesť, podliatiny, opuchy, a celkové začervenanie vďaka konštantnému dráždeniu. Tento pálivý pocit môže byť vysoko neznesiteľný a niekedy obmedzuje nosenie obuvi u pacientov. Diagnóza je rovnako dôležitá ako zdravotná liečba. Pediatri porozumejú problému a ľahko diagnostikujú vybočený palec na prvý pohľad. Taktiež používajú iné pokročilé procedúry ako röntgen, aby poznali presnú deformáciu kosti. Röntgen sa tiež používa pri identifikovaní zhoršených faktorov aby bol pacient vyliečený holistickým a neinvazívnym spôsobom.

Máte to?

Okrem zväčšenia, existujú iné signály objavujúce sa pri tomto zdravotnom probléme. Malý vačok tekutiny sa môže objaviť v oblasti kĺbu. Môže sa zapáliť alebo opuchnúť. Avšak, aj keď sa tieto vačky neobjavia, miesto kde vznikajú haluxy sa môže zapáliť. Môže sa tiež stať citlivým a bolestivým. Niekedy pokožka sčervená.

Príčiny:

Spanie v posteliVybočený palec je veľmi bežná deformita a bežne sa objavuje v rodinných kruhoch. To je následok práve toho, že tento problém môže byť dedičný. Neprirodzená mechanická funkcia chodidla je tiež základnou príčinou vyvinutia vybočeného palca. V pokročilom štádiu je pre pacientov priam nemožné sa pohybovať slobodne a hladko. Bolesť je často neznesiteľná a pacienti často nevedia ako majú pristúpiť k tejto situácii bez liečby.

Pediatri odporúčajú nosenie papúč bez opätku a topánok namiesto obuvi s vysokým podpätkom, aby si pacienti ľahko poradili s touto nepríjemnou situáciou. Navyše, topánky nijako nezapríčiňujú haluxy no vedia zhoršiť tento problém.

Hallux valgus je komplexná deformita a môže zapríčiniť nesmiernu bolesť ak sa urgentne nevylieči. Mierne vybočený palec sa môže liečiť ortézami a správne padnúcou obuvou. Predpísané ortézy sa môžu nachádzať v širokej škále od korektorov až po vankúšiky. Pacientovi trpiacemu týmto problémom sa neodporúča nosenie úzkej obuvi. Ak sa po lekárskej prehliadku vyžaduje röntgenové vyhodnotenie a chorobopis, doktor vo väčšine prípadov navrhne operáciu chodidla k vyriešeniu tohto zdravotného problému.

Čo môžete urobiť?

Ak vás sužuje bolesť a nepohodlie zapríčinené vybočeným palcom, nezúfajte, je mnoho dostupných typov liečby. Väčšina bezoperačných procedúr zahŕňa obmedzenie chôdze a nosenie väčších alebo širších topánok. Existuje tiež niekoľko liečiv čo vám môže doktor ponúknuť k zmierneniu bolesti. Iné liečivá pomáhajú pri zapále postihnutého miesta. Tiež je dôležité znížiť napätie. V nejakých prípadoch je nevyhnutné sa porozprávať s vaším doktorom o možnosti operačnej procedúry k odstráneniu vybočeného palca. Väčšina ľudí pocíti značné zlepšenie a úľavu od bolesti a citlivosti práve po riadení sa spomínanými krokmi. Touto problematikou sa zaoberala aj rozsiahla štúdia- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3528062/

Tipy pre starostlivosť o nohy – 22 najlepších spôsobov ako si udržiavať zdravé nohy

Sandále v pieskuPrečo je starostlivosť o chodidlá dôležitá? Ľudské chodidlo má 26 kostí, 33 kĺbov a viac ako 100 šliach, svalov a väzov. Chodidlá odolávajú tlaku 3x väčšiemu ako je váha vášho tela a tlmia nárazy, držia rovnováhu, poskytujú pohyblivosť a podporu. Po niekoľkých rokoch sa môžu na nohách objaviť problémy. Uistite sa, že vo vašej dennej rutine nechýba starostlivosť o chodidlá.

Aké problémy sa môžu objaviť bez pravidelnej starostlivosti? Existuje mnoho nepríjemných problémov, ktoré spôsobujú bolesť a dokážu vás spomaliť. Medzi ne patria: hubové infekcie, suchá koža, kŕčové žily, bradavice, bolesti kolena, kuria oká a mozole, haluxy, zarastené nechty, vredy, pleseň na nechtoch, ostroha pätnej kosti, atď… Ostatné problémy je ťažko vyliečiť bez liečby vrátane: plantárnej fascitídy, plochých nôh, Mortonovej neuralgie, metatarsalgie a ďalších… Ak trpíte bolesťou chodidla, prvým krokom vo vašej starostlivosti o nohy je návšteva doktora.

Denná starostlivosť o chodidlá Ľudia zaraďujú do svojej dennej rutiny starostlivosť o pokožku, sledovanie svojej telesnej hmotnosti, avšak na nohy sa často zabúda. Niektoré tipy sú dôležité hlavne pre ľudí trpiacich cukrovkou alebo neurologickými problémami.

Tipy pre starostlivosť:

 1. Umývajte si nohy v teplej vode, no nie príliš horúcej a používajte jemné mydlo. Aj keď horúca kúpeľ pôsobí relaxačne, uistite sa, že nebude trvať viac ako 10 minút aby sa predišlo vysušeniu kože.
 2. Nohy si sušte opatrne, radšej uterák prikladajte namiesto drhnutia. K miestam medzi prstami pristupujte špeciálne.
 3. Kontrolujte si pravidelne rôzne rezy, pľuzgiere, zarastené nechty a iné potenciálne nepríjemnosti na nohách. Ak si nevidíte na spodok chodidla použite zrkadlo alebo niekoho požiadajte aby to prehliadol za vás.
 4. Aplikujte suchý obväz k vyčisteniu rezu alebo škrabanca.
 5. Zastrihujte si nechty rovno, nie príliš hlboko a s pilníkom prejdite všetky ostré hrany.
 6. Držte mozole na minime používaním pemzy na nohy.
 7. Ak máte tvrdé časti na pätách alebo spodku chodidla, aplikujte neparfumované hydratačné telové mlieko na postihnuté miesta. Mlieko, ktoré sa neabsorbovalo do pokožky jednoducho zotrite.
 8. A pamätajte, vaša mama mala pravdu keď vám hovorila, že máte nosiť čisté ponožky každý deň.
 9. Nenoste ponožky, ktoré sú tesné v oblastí nôh alebo členka.
 10. Ak sedíte, nadvihnite chodidlá k zlepšeniu prietoku krvi.
 11. Neprekrižujte si nohy na dlhú dobu alebo počas sedenia.
 12. Denne cvičte vaše chodidlá k zlepšeniu cirkulácie krvi.
 13. Neprikladajte si na nohy fľaše s horúcou vodou ani elektrické podušky.

Tipy ako si vyberať obuv:

Modré topánkyVaše topánky sú ochranou pre vaše chodidlá a sú tiež dôležité čo sa týka komfortu. Nasledovaním týchto tipov si vyberiete správnu obuv.

 1. Topánky si vyskúšajte cez deň trochu neskôr, kedy je vaše chodidlo o čosi väčšie (keď cítite opuch počas dňa)
 2. Jedno z vašich chodidiel je väčšie. Uistite sa, že vám topánky sedia na väčšie chodidlo.
 3. Pri skúšaní sa v topánkach poprechádzajte ešte pred zaplatením. Ak si ich objednávate online, v tom prípade hľadajte obchod s možnosťou vrátenia tovaru pri nevhodnej veľkosti.
 4. Opýtajte sa doktora alebo iného špecialistu aký typ obuvi si máte vybrať aby pasoval k vášmu chodidlu. Hlavne ak máte ploché nohy alebo vysokú klenbu nohy a potrebujete špeciálne vložky do topánok.
 5. Pamätajte, aj keď sú topánky na vysokom podpätku štýlové, stoja za mnohými zdravotnými problémami nôh.
 6. Uistite sa, že bruško pod palcom nohy nie je stlačené… žiadne špicaté topánky.
 7. Nekupujte si topánky tak, že budete očakávať, že časom sa vám rozšíria. Musia sedieť už pri odídení z obchodu.
 8. Uistite sa, že pri chôdzi sa vám päta nekĺže hore-dole.
 9. Uistite sa, že spodok topánok je rovnako široký ako vaše chodidlo a poskytuje vám tlmenie pri chôdzi.