Cestovné poistenie online do zahraničia

cestovné poisteniePonuka cestovného poistenia je v dnešnej dobe pomerne bohatá. Ponuka totiž reaguje na dopyt. V súčasnosti totiž nie je žiadny problém vycestovať. Mladí ľudia často striehnu na akcie leteckých spoločností a niekoľkokrát do roka takto cestujú po svete. Rodiny s deťmi sa zas tešia na príjemnú letnú dovolenku na pláži alebo naopak na lyžovanie v zimnej sezóne. Ak cestujete do zahraničia a je jedno za akým účelom, mali by ste mať uzatvorené cestovné poistenie. Pre lepšiu orientáciu v mnohých ponukách poisťovní vám ponúkame pár tipov, na čo pri uzatváraní cestovného poistenia myslieť.

Na aký dlhý čas sa chystáte vycestovať? Podľa dĺžky pobytu sa odvíja aj cena cestovného poistenia online

Cestovné poistenie online na https://finermat.sk/cestovne-poistenie/ sa vo všeobecnosti delí na dva základné typy, a to:

  • krátkodobé cestovné poistenie
  • a ročné cestovné poistenie.

Rozdiel medzi nimi nie je len v cene, ale teda hlavne v dobe poistenia. Krátkodobé cestovné poistenie sa vám oplatí, ak necestujete do zahraničia často a potrebujete sa poistiť len na jeden konkrétny termín. Pri ročnom cestovnom poistení ušetríte, ak vycestujete viackrát do roka. Pri týchto pobytoch je stanovená dĺžka na 60 alebo 90 dní. Znamená to, že do šesťdesiatich, resp. deväťdesiatich dní od opustenia krajiny sa musíte do nej vrátiť. Takže by ste si mali aj uchovať doklad o vycestovaní, či už letenku alebo autobusový lístok.

Cestujete samy alebo s rodinou? Spolu môžete ušetriť

V rámci cestovného poistenia môžete poistiť nielen seba, ale aj svoju rodinu. Poisťovne ponúkajú rôzne výhodné balíky pre rodinu alebo aj skupiny spolucestujúcich. Dopredu si preto overte, či nebude pre vás finančne výhodnejšie poistiť takto spolu celú rodinu, resp. celú skupinu, s ktorou cestujete.

Beriete si so sebou aj hodnotnejšie veci? Nezabudnite na ich pripoistenie

V rámci ceny cestovného poistenia online máte poskytované aj krytie krádeže alebo poškodenia batožiny. No overte si, do akej hodnoty vám poisťovňa takúto stratu preplatí. Väčšina poisťovní vám odmietne preplatiť škodu, ktorá vám vznikla pri krádeži šperkov alebo pri poškodení drahého elektronického zariadenia. A pri tom je bežné, že väčšina turistov si berie so sebou minimálne mobilný telefón či notebook a tablet. Športovci si zas berú so sebou drahé športové vybavenie či kameru. Tieto veci si však musíte osobitne pripoistiť.

Budete sa oddávať adrenalínovým športom alebo radšej leňošeniu na pláži? Adrenalín vás vyjde drahšie

Človek v bazénePri uzatváraní poistenia je pre poisťovňu dôležité, za akým účelom sa chystáte vycestovať. Od toho sa odvíja aj cena poistenia. Pokiaľ chcete tráviť čas na dovolenke len chytaním bronzu na pláži a vychutnávaním si drinkov pri hotelovom bazéne, tak online cestovné poistenie vás vyjde lacnejšie. Za adrenalín si však určite priplatíte. Pre poisťovňu je samozrejme športovec, ktorý sa chystá liezť po skalách alebo splavovať divokú rieku oveľa rizikovejší. Cestovať môžete aj pracovne. Aj tu záleží, akú prácu budete v zahraničí vykonávať. Pokiaľ budete povedzme pracovať na stavbe, tak poistenie bude drahšie, ako by ste sedeli niekde v kancelárii. Všetky tieto okolnosti je potrebné pri uzatváraní poistenia zvážiť a prípadne si zvoliť aj nejaké pripoistenia.

Preferujete leteckú dopravu alebo sa budete radšej presúvať vlastným autom?

V tom prípade nezabudnite na poistenie auta. Každý spôsob dopravy na vytúženú dovolenku má svoje pre aj proti. Niekto preferuje leteckú dopravu, pretože veľké vzdialenosti zvládne za pomerne krátky čas. Nepríjemnosti však môžu nastať v prípade ohlásenia štrajku leteckej spoločnosti. Pre takéto prípady je dobré mať uzatvorené aj pripoistenie storna. To môžete uzavrieť na:

  • ubytovanie,
  • letenky
  • či celý zájazd.

Je to výhodné aj pre prípad, že dovolenku ste si rezervovali vo veľkom predstihu a vás zrazu pred vycestovaním prepadli zdravotné problémy. Pokiaľ si pripoistíte storno, tak sa vám vráti minimálne väčšia čiastka investovaných peňazí. Ak radšej uprednostňujete dopravu vlastným dopravným prostriedkom, nezabudnite si toto samostatne poistiť. Pokiaľ by sa vám totiž na ceste niečo stalo s autom či motorkou, nebudete krytí.  

Ktorú krajinu sa chystáte navštíviť? V rizikových krajinách vám cestovné poistenie nemusí platiť

Cena cestovného poistenia online závisí aj od krajiny, do ktorej sa chystáte vycestovať. Niektoré krajiny sú totiž označované ako rizikové, v takých vám dokonca poistenie nemusí ani platiť. Zoznam rizikových krajín je zverejnený na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR a býva neustále aktualizovaný. Niekto si môže myslieť, že v tomto zozname sú iba krajiny tretieho sveta a teda sa nemá čoho obávať. No do zoznamu sa dostávajú často aj vyspelé európske krajiny, a to napríklad z dôvodu rizika teroristického útoku. Preto je dobré overiť si, či sa cieľ vašej dovolenky na tomto zozname práve nenachádza.

Určite by ste pri určovaní cieľovej destinácie mali myslieť aj na výšku poistného krytia. Do úvahy by ste mali brať, v akom stave sa nachádza zdravotníctvo danej krajiny. V niektorých vyspelých krajinách by vás ošetrenie totiž vyšlo poriadne draho. Na druhej strane je potrebné myslieť aj na to, že prípadný prevoz z ďalekých exotických krajín je finančne náročný. Takže pri výbere cestovného poistenia myslite na všetky aspekty.

Dali ste si jeden drink na pláži a zranili sa? Pozor na výluky z poistenia

Možno si poviete, že si idete len užívať zaslúženú dovolenku, budete sa slniť na pláži a popíjať exotické drinky pri bazéne. No ak požijete alkohol a pri tom sa zraníte, poisťovňu nebude zaujímať, že ste si dali len jedno mojito, ale odmietne vám spôsobenú škodu preplatiť. Poistné krytie sa totiž nevzťahuje na osoby, ktoré boli pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. Taktiež do výluky krytia patria aj choroby, na ktoré sa priebežne liečite v domovskej krajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *