Porozumenie čo vlastne sú haluxy

Nohy na skalePre niektorých ľudí sú haluxy zničujúca a oslabujúca zdravotná ťažkosť. Dobrou správou je, že je to bežný problém a je niekoľko spôsobov ako to prekonať. Tento stav je iba krátkodobý, hlavne ak k nemu pristupujete s náležitou starostlivosťou. Pri vybočenom palci sa postihnuté miesto zväčšuje. Zvyčajne sa objavuje na vnútornej časti kĺbu, na spodku palca nohy. Čo je to? Prečo sa to deje práve vám? Čo s tým môžete urobiť?

Čo je to?

Vybočený palec je deformita chodidla, v medicíne označovaná ako Hallux valgus. Touto deformitou sa zaoberá halluxvalgus.sk. Je to vysoko bolestivý zdravotný problém, ktorý obmedzuje pohyblivosť chodidla. Jednoducho to zahŕňa kĺb palca na nohe. V bežnom poňatí je to čiastočné alebo úplné narušenie kĺbu pod prstom. Je to hlavne známe ako neprirodzený rast, no v skutočnosti nejde ani neprirodzený rast kosti ani o nádor. Pomalé vykĺbenie kĺbu zapríčiňuje neprirodzenú funkciu čo má za následok šikmosť palca na jednu stranu. Hociktorý kĺb v našom tele ak je vykĺbený, či už čiastočne alebo úplne, nemôže fungovať normálne a zapríčiňuje bolesť.

Kĺb palca sa postupne pohybuje mimo svojich hraníc čo má za následok nesmiernu bolesť, podliatiny, opuchy, a celkové začervenanie vďaka konštantnému dráždeniu. Tento pálivý pocit môže byť vysoko neznesiteľný a niekedy obmedzuje nosenie obuvi u pacientov. Diagnóza je rovnako dôležitá ako zdravotná liečba. Pediatri porozumejú problému a ľahko diagnostikujú vybočený palec na prvý pohľad. Taktiež používajú iné pokročilé procedúry ako röntgen, aby poznali presnú deformáciu kosti. Röntgen sa tiež používa pri identifikovaní zhoršených faktorov aby bol pacient vyliečený holistickým a neinvazívnym spôsobom.

Máte to?

Okrem zväčšenia, existujú iné signály objavujúce sa pri tomto zdravotnom probléme. Malý vačok tekutiny sa môže objaviť v oblasti kĺbu. Môže sa zapáliť alebo opuchnúť. Avšak, aj keď sa tieto vačky neobjavia, miesto kde vznikajú haluxy sa môže zapáliť. Môže sa tiež stať citlivým a bolestivým. Niekedy pokožka sčervená.

Príčiny:

Spanie v posteliVybočený palec je veľmi bežná deformita a bežne sa objavuje v rodinných kruhoch. To je následok práve toho, že tento problém môže byť dedičný. Neprirodzená mechanická funkcia chodidla je tiež základnou príčinou vyvinutia vybočeného palca. V pokročilom štádiu je pre pacientov priam nemožné sa pohybovať slobodne a hladko. Bolesť je často neznesiteľná a pacienti často nevedia ako majú pristúpiť k tejto situácii bez liečby.

Pediatri odporúčajú nosenie papúč bez opätku a topánok namiesto obuvi s vysokým podpätkom, aby si pacienti ľahko poradili s touto nepríjemnou situáciou. Navyše, topánky nijako nezapríčiňujú haluxy no vedia zhoršiť tento problém.

Hallux valgus je komplexná deformita a môže zapríčiniť nesmiernu bolesť ak sa urgentne nevylieči. Mierne vybočený palec sa môže liečiť ortézami a správne padnúcou obuvou. Predpísané ortézy sa môžu nachádzať v širokej škále od korektorov až po vankúšiky. Pacientovi trpiacemu týmto problémom sa neodporúča nosenie úzkej obuvi. Ak sa po lekárskej prehliadku vyžaduje röntgenové vyhodnotenie a chorobopis, doktor vo väčšine prípadov navrhne operáciu chodidla k vyriešeniu tohto zdravotného problému.

Čo môžete urobiť?

Ak vás sužuje bolesť a nepohodlie zapríčinené vybočeným palcom, nezúfajte, je mnoho dostupných typov liečby. Väčšina bezoperačných procedúr zahŕňa obmedzenie chôdze a nosenie väčších alebo širších topánok. Existuje tiež niekoľko liečiv čo vám môže doktor ponúknuť k zmierneniu bolesti. Iné liečivá pomáhajú pri zapále postihnutého miesta. Tiež je dôležité znížiť napätie. V nejakých prípadoch je nevyhnutné sa porozprávať s vaším doktorom o možnosti operačnej procedúry k odstráneniu vybočeného palca. Väčšina ľudí pocíti značné zlepšenie a úľavu od bolesti a citlivosti práve po riadení sa spomínanými krokmi. Touto problematikou sa zaoberala aj rozsiahla štúdia- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3528062/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *